اسلاید شو


جستجوگر وب
آخرین ارسال های انجمن

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران جانبازان زیر 25 درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری

زمان ویرایش اطلاعات داوطلبان مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 96

طبق اعلام سازمان سنجش ، فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه ،  که در ثبت نام کنکور سراسری 96 در بهمن ماه شرکت کرده بودند می توانند از 18 الی 21 خرداد با ورود به سایت سنجش اقدام به ویرایش اطلاعات سهمیه خود کنند . لازم به ذکر است فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه باید برای اثبات این سهمیه ، کد پیگیری 12 رقمی را از ارگان محل خدمت رزمنده دریافت کنند . درصورتیکه سهمیه داوطلبان تایید شده و اعمال شود ، در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ، باید " سهمیه ایثارگران " و یا در کارنامه کنکور سراسری درج شود تا این سهمیه در انتخاب رشته 96 و انتخاب رشته دانشگاه آزاد 96اعمال شود .


تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری و شهریه دانشگاه

به موجب تایید این سهمیه ، 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ورزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه خواهد رسید . در نتیجه با توجه به اینکه سهم فرزندان جانبازان 25 درصد به بالاتر ،فرزندان آزادگان و شهدا پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود ، می توان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد .
در قانون ذکر شده درصورتیکه ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد ، آزادگان و شهدا تکمیل نشود ، مازاد اینظرفیت را می توان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد . از آنجایی که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران معمولا کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است ، پس می توان انتظار داشت امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق بگیرد .

همچنین بواسطه این خدمات ، داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده می کنند از حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه دردانشگاه آزاد اسلامی ، دوره های شبانه دانشگاههای دولتی، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخوردار خواهند شد .


تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری

از آنجایی که کنکور 96 اولین سالی است که قرار است سهمیه 5 درصدی ایثارگران در آن اعمال شود ، نمی توان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی اظهار نظر دقیق کرد . نکته مهم درباره مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری این است که حدنصاب برای قبولی این داوطلبان تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه 25 درصدی ندارد . یعنی کلیه داوطلبان سهمیه ایثارگران ( 5 درصدی و 25 درصدی ) کافیست 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا درصورت وجود ظرفیت قبول شوند . اما باید به این نکته هم توجه کنیم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی کنار گذاشته شده ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است .
موضوعی که قطعی است تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه است . یعنی قطعا رتبه لازم برای قبولی در یک رشته محل ، برای داوطلبی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده می کند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگ تر ) خواهد بود . همچنین موضوعی که می تواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصدی است که تنها حداکثر در حدود 5 درصد داوطلبان کنکور را به خود اختصاص می دهند درصورتیکه 25 درصد ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده می شود . در سال های گذشته درصورتیکه ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگران به دلیل نرسیدن به حدنصاب 70 درصدی تکمیل نمی شد ، مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا می کرد درصورتیکه از کنکور 96 مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا می کند .

 

 

اما رتبه قبولی سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری  چند است ؟

از آنجایی که داوطلبان مشمول سهمیه 25 درصدی ایثارگران در سال های گذشته حداکثر بین 2 تا 4 درصد داوطلبان را تشکیل می دادند آمار گسترده ای از رتبه قبولی این داوطلبان در دسترس نیست . اما اگر بخواهیم بصورت خیلی عمومی و با نگاهی بدبینانه ، آخرین رتبه قبولی هر رشته محل با سهمیه مناطق را به رتبه قبولی با سهمیه 25 درصدی ایثارگران ارتباط دهیم می توانیم از مثال زیر استفاده کنیم :
اگر  رتبه کشوری قبولی رشته x در دانشگاه y مثلا z است ، می توانید مطمئن باشید که رتبه کشوری قبولی سهمیه ایثارگران در همان رشته x و دانشگاه y ، رتبه ایست برابر با z+30000 . یعنی سهمیه 25 درصدی ایثارگران می تواند برای قبولی تا 30 هزار تا به رتبه کشوری کسی که از سهمیه ایثارگران استفاده نمی کند اضافه کند .
اما در مورد داوطبانی که می خواهند در کنکور 96 برای اولین بار از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده کنند نمی توان آمار قبولی ای ارائه داد . تنها می توان به این نکته اشاره کرد که داوطبان مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران قطعا از داوطلبان سهمیه مناطق با رتبه یکسان شانس بیشتری برای قبولی دارند ولی از آنجایی که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی درنظر گرفته شده یک پنجم داوطلبانی است که از سهمیه 25 درصدی استفاده می کنند پس احتمالا در مقایسه با داوطلبان سهمیه 25 درصدی ، باید رتبه بهتری کسب کنند تا در یک رشته محل مشابه پذیرفته شوند .

منبع:

سایت مشاهوره تحصیلی هیوا


[ شنبه 20 خرداد 1396 ] [ 12:4 ] [ issarr ] [ بازدید : 5319 ] [ نظرات () ]
مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
بهنام 14:36 - 1396/9/10
سلام
پدر من به عنوان سرباز وظیفه 28 ماه مناطق عملیاتی بوده است و دارای کارت ایثار می باشد.از این 28 ماه جهت کسری از خدمت سال 89 اقدام کردیم.حال برای ثبت نام ازمون دکتری و استفاده از سهمیه 5 درصدی به سایت ارتش مراجعه کردم و کد 12 رقمی را جهت استفاده از سهمیه فرزند رزمنده ارتش دریافت نمودم.طبق دفترچه کنکور نوشته که باید خدمت داوطلبانه باشند و طبق قانون 3/4 خدمت سربازان وظیفه داوطلبانه محس.ب میشود.ایا ما باید به ستاد کل ارتش مراجعه نمایم برای تبدیل یا همون کارت ایثار کفایت میکند.اینم بگم زمانی که به سایت ارتش مراجعه میکنیم کد رهگیری می دهد و نوشته مدت سابقه 28 ماه که از لحاظ قانونی باید 3/4 ان داوطلبانه (21) ماه ثبت گردد که نگردیده است

مريم 11:54 - 1396/9/8
سلام
پزشك هستم و فارغ التحضيل شدم
ميخواستم بدونم اين سهميه ٥ درصدي براي ازمون تخصص دستياري پزشكي هم اجرا ميشه؟براي ازمون سال ٩٧ منظورمه
پدرم ايثارگر و جانباز ١٥ درصد هست و ٩٦ ماه جبهه داره

محمد 10:51 - 1396/8/26
سلام
پدرم کارمند ارتش بوده و ۹۶ ماه جبهه و کارت ایثارگری دارد و ما از این طریق معاف شده ایم آیا سه چهارم این ۹۶ ماه خدمت داوطلبانه محاسبه میشود؟
پاسخ : سلام
طبق قانون بله
از یگان مربوطه پیگیری کنین

علی یوسفی 13:02 - 1396/7/12
سلام
من 12 ماه در ژاندارمری مناطق جنگی خدمت کرده ام و برگه ای هم به این شرح دارم و سه ماه هم به صورت داوطلبانه در سپاه به جبهه حق علیه باطن رفته ام حال پسرم در کنکور میخواهد از سهیمیه 5 درصد استفاده کند و من نیز دنبال کارت ایثارگری نرفته ام ایا سهمیه 5 درصد به پسر من تعلق میگیرد ؟
و کجا باید پیگیر باشیم؟
یا حق
پاسخ : سلام
با توجه به اینکه سه چهارم از خدمت وظیفه به صورت داوطلبانه محاسبه میشه قاعدتا باید به فرزند شما هم تعلق بگیره.از طریق یگان مربوطه پیگیری کنین

http://issarr.rozblog.com/post/127

علیرضا بایرام نژاد 12:18 - 1396/7/8
سلام.من شامل سهمیه 5درصد هستم. اگه بخوام از دانشگاه برتر ایران در رشته ارشد مکانیک ساخت وتولید قبول بشم باید درصدهام تقریبا چقدر باشه وسهمیه چقدر به ما کمک میکنه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
کمپین (دوشنبه 11 اردیبهشت 1396)

تصویر ثابت